Talán fura, hogy ilyenkor kerül ki a recept, de ki szerettem volna próbálni meddig marad puha ezekből az összetevőkből a kalács. S jelentem hónapokig.
Gluténmentes lisztből, tartósan puha, akár hónapokig puha mézeskalácsot készíteni? Bizony lehetséges.
Ez a mézeskalács, még karácsony után hónapokkal is omlós, puha, már - már túl puha is volt. A fém dobozos tárolás kiváló alternatívát jelent a tárolásra.
Hozzávalók:
- 50 dkg gluténmentes lisztkeverék (nálam most Schar sütemény liszt)
- 25 dkg méz
- 12 dkg vaj (nálam laktózmentes)
- 12 dkg porcukor
- 2 teáskanál mézeskalács-fűszerkeverék
- 1 teáskanál szódabikarbóna
- 1 db tojás
Elkészítés :
Egy tálban keverjük össze a puha vajat és a cukrot, majd adjuk hozzá a mézet és a tojásokat. Egy másik edényben keverjük össze a gluténmentes lisztet, a mézeskalács-fűszerkeveréket és a szódabikarbónát. Vegyítsük össze a száraz és a nedves hozzávalókat, majd gyúrjuk össze a masszát. Ha elválik a kezünktőlés az edény szélétől, készítsünk belőle egy gombóvot és csomagoljuk frissen tartó fóliába, és tegyük a hűtőbe egy órára. Vagy akár egy éjszakára.
A pihentetést követően a tésztát gyúrjuk át rizsliszttel lisztezett felületen, majd nyújtuk ki kb fél centi vastagra. Szaggassuk ki a tetszőleges formákra és helyezzük sütőpapírral bélelt tepsibe. Süssük 170 fokon körülbelül 10 percig, majd vegyük ki a sütőből. Várjunk 5-10 percet, és szedd ki a tepsiből. Ez azért szükséges mert forrón még nagyon könnyen törik a süti.
Majd ha teljesen kihűlt, a szokásos módon, cukormázzal díszíthetjük.
Egyebekben amennyiben szeretjük, miért is ne készíthetnénk bármikor az évben mézeskalácsot? Hiszen az csupán egy szokás, hogy csak karácsonykor készül ez az édesség. S ha a fenyőfa forma helyett nyuszika, vagy bármely egyéb formát választjuk, máris fogyaszthatjuk éven át ezt az édességet :)